ТОЙ, ХТО НАВЧАЄ, РЯТУЄ СОТНІ ТИСЯЧ ЖИТТІВ – ОЛЕКСІЙ МЕЛЬНИК
Освіта і самоосвіта медичних працівників є надзвичайно важливою. Вона є абсолютно необхідним компонентом реалізації національної Стратегії з імунопрофілактики: саме брак сучасних знань часто заважає фахівцям первинної ланки вакцинувати пацієнтів вчасно та повністю. Як можна змінити цю ситуацію, нам розповів Олексій Мельник – лікар-педіатр, засновник та голова правління освітньої платформи Progress (учасниці Коаліції за вакцинацію)
– Чому Ваша організація вирішила долучитися до Коаліції з вакцинації? Чому Ви вважаєте цей напрямок актуальним та важливим для України?
– В нашій країні є серйозні проблеми з проведенням вакцинації. В період, коли Коаліція тільки створювалася, рівень охоплення щепленнями в Україні був дуже низьким. Під час навчання в медичному університеті ми з командою побачили певні проблеми і в викладанні цієї теми. Ту саму сумну ситуацію ми спостерігали як в процесі розмов з пацієнтами, які висловлювали неоднозначне ставлення до цієї теми через отриману в ЗМІ та на просторах Інтернету неправдиву інформацію, так і в процесі спілкування з колегами-медиками Тож для нас розповсюдження перевірених фактів про імунопрофілактику є однією з важливих соціальних місій нашого проекту.
– Як Ви бачите місце Вашої організації в реалізації національної Стратегії імунопрофілактики?
– Progress є, в першу чергу, освітньою платформою. Наша місія – формування проєвропейського прошарку молодих лікарів. На цю тему э влучне висловлювання: “Коли ти робиш серцево-легеневу реанімацію, ти рятуєш одне життя. Коли ж ти навчаєш інших це робити, ти рятуєш сотні тисяч життів”. В своїй діяльності ми керуємося тим самим принципом. Ми постійно навчаємо молодих лікарів-інтернів вакцинації. У нас гарно розвинено напрямок сімейної медицини в партнерстві з Академією Сімейної Медицини України, і ми приділяємо багато уваги висвітленню питань профілактичних щеплень на наших освітніх заходах. Наприклад, нещодавно ми провели симпозіум по пневмококовій інфекції та вакцинації від неї за участю таких провідних фахівців як Федір Лапій, Ірина Волошина, Олександр Катілов та Михайло Адиров. І під час кожного нашого тренінгу чи фахової школи для лікарів ми висвітлюємо питання вакцинації. Наприклад, на нашій останній школі з кардіології розглядалися питання проведення щеплень пацієнтам з кардіологічною патологією. Найближчим часом, 29.11, у нас пройде пульмошкола для сімейних лікарів, де знову ж таки будуть розглянуті питання вакцинації від грипу, пневмококу, а також останні новини щодо розробки вакцини від covid-19. Також в нашій організації добре розвиненим є напрямок педіатрії в партнерстві з Українською Академією Педіатричних спеціальностей. 12.12. відбудеться наш спільний проект “KardioKid”: школа з дитячої кардіології для педіатрів та сімейних лікарів. Там, зокрема, ми розглянемо питання вакцинації дітей з кардіологічною патологією.
Наша ідея полягає в тому, щоб постійно про це говорити, постійно навчати цій темі. В усьому цивілізованому світі первинна ланка займає ключове місце, і 90% пацієнтів обслуговується саме у лікарів первинки. Аби й Україна рухалася в цьому напрямку, ми активно навчаємо фахівців первинної ланки, розвіюємо фейки та надаємо доказову інформацію.
Також одним з напрямків нашої роботи є переклад та адаптація міжнародних рекомендацій. Ми викладаємо цю інформацію в безкоштовному доступі в соціальних мережах (зокрема, на сторінці в Фейсбук). В нашому Телеграм-боті є окрема вкладка “Вакцинація”: ми переклали більше 10 міжнародних сучасних гайдлайнів, якими тепер можуть користуватися українські лікарі. Вважаю, що навчання сучасному цивілізованому підходу до вакцинації є надзвичайно важливим для реалізації національної Стратегії імунопрофілактики.