БЕЗ АКТИВНОЇ ПОЗИЦІЇ ГРОМАДЯН НІЧОГО ДОБРОГО В КРАЇНІ ВІДБУВАТИСЯ НЕ БУДЕ – ФЕДІР ЛАПІЙ

З якою метою було створено об’єднання “Коаліція за вакцинацію”? Чому саме імунопрофілактика має стати одним з пріоритетних напрямків для держави та громадянського суспільства? Чи справді працює урядова Стратегія з імунопрофілактики? Чи допоможе в її реалізації Круглий стіл, ініційований Коаліцією та Представництвом ВООЗ в Україні? На ці та інші питання нам відповів ініціатор заснування Коаліції за вакцинацію: голова правління ГО “Батьки за вакцинацію” (організації-засновниці Коаліції), голова комітету з вакцинації Української Академії Педіатричних спеціальностей (організації-учасниці Коаліції), член правління Всеукраїнської Асоціації Дитячої Імунології (організації-учасниці Коаліції), кандидат медичних наук, голова НТГЕІ, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології в НМАПО імені П.Л. Шупика Федір Іванович Лапій.

– З якою метою було засновано Коаліцію за вакцинацію?

– Власне, нічого нового в світі не придумано: ми знаємо, що важливі ідеї потрібно захищати. В даному випадку ідея полягає в захисті дітей та дорослих від інфекційних хвороб. Аналоги нашої Коаліції давно існують в світі: наприклад, в США це Immunization Action Coalition (“Коаліція Дій з Імунізації). Вона об’єднує громадські організації, які мають за мету доносити інформацію про користь імунопрофілактики саме як представники громадського сектору. В рамках розвитку в Україні громадянського суспільства, об’єднання громадських організацій, які розуміють важливість вакцинації та готові як активні громадяни захищати своє право на захист шляхом вакцинації і було основною ідеєю створення Коаліції за вакцинацію. Створити таку коаліцію в Україні було не так просто. Незважаючи на приклад інших країн, до 2014 року наше громадянське суспільство не було ще представлено достатньою кількістю громадських організацій, які готові були б об’єднатися заради спільної мети. Але по мірі формування громадянського суспільства в Україні можливість такого об’єднання ставала все більш реальною. Наразі з’являється все більше громадських організацій, які розуміють важливість вакцинації та готові відстоювати своє право на її проведення. На сьогоднішній день до Коаліції за вакцинацію долучаються все нові й нові організації та окремі лідери.

– Чому саме напрямок імунопрофілактики є актуальним для нашої держави і має стати одним з пріоритетних? Чи не є більш нагальними інші потреби галузі охорони здоров’я – наприклад, забезпечення киснем лікарень для хворих на covid-19?

– Нема жодної потреби вирішувати одну проблему за рахунок іншої. Питання вакцинації стосується не лише особистого захисту, а й національної безпеки. Ми можемо про це не замислюватись, але кисню потребують не лише пацієнти з covid-19. Він потрібен також хворим з тяжкою пневмонією, яка зумовлена грипом чи пневмококовою інфекцією, або дітям перших років життя, що тяжко хворіють на кашлюк. Тож ми не можемо собі дозволити вирішувати одну проблему, ігноруючи іншу. Більше того, вирішивши питання з охопленням щепленнями, ми можемо зменшити тягар на систему охорони здоров’я в цілому. На жаль, не ковідом єдиним живе країна і світ. Вакцинація допоможе зменшити кількість хворих, які потребують госпіталізації та кисневої підтримки.

– Чи є Стратегія імунопрофілактики, затверждена Урядом в 2019 році, реальним інструментом для покращення ситуації з охопленням щепленнями в Україні? Чи це лише черговий “папірець”, який на практиці нічого не змінить?

– Декларація руху держави в тому чи іншому напрямку є надзвичайно важливою. Стратегія імунопрофілактики є певним дороговказом, “дорожньою картою”, яка прийнята на рівні Уряду. Для досягнення певної мети ми маємо постійно звіряти зі Стратегією всі наші активності: як на національному, так і на регіональному рівні. Без контролю за виконанням пунктів програми Стратегії імунопрофілактики ми навряд чи зможемо мати успіхи в цьому напрямку в найближчому майбутньому.

– Чи зможе проведення Круглого столу, ініційованого Коаліцією та Представництвом ВООЗ в Україні, допомогти в реалізації Стратегії імунопрофілактики?

– Перш за все, Круглий стіл – це збір всіх зацікавлених сторін. Це залучення тих, хто має ті чи інші потенціали для вирішення проблем з імунопрофілактикою. Це і зовнішні резерви, і внутрішні партнери, які можуть долучитися до виконання програми. В першу чергу під останніми ми маємо на увазі гілки влади в Україні, які мають безпосередньо тримати в себе “на олівці” питання стратегії імунопрофілактики. Такі круглі столи дозволяють нагадати представникам влади про взяті ними на себе обов’язки відповідно до їх сектору відповідальності. Наприклад, в контексті законотворчої влади ми говоримо про оптимізацію законодавства України у відповідності з вимогами сучасної медицини, про пошук балансу обов’язку та права. Виконавча влада, відповідно, повинна виконувати закріплені за нею обов’язки, аби громадяни мали відповідні зиски від того, що вони є громадянами цієї країни.

– Що Ви вважаєте найбільшим досягненням роботи Коаліції на сьогоднішній день?

– Досягнення є і значні. Але аби їх оцінити, ми повинні розуміти, як розвивається громадянське суспільство в Україні. Відбувається так звана “еволюція по спіралі”: з’являються нові громадські організації, а існуючі стають більш потужними. До процесу долучаються ті, хто раніше не взагалі не мав інтересу до теми вакцинації. Наприклад, з’являється все більше пацієнтських організацій, які розуміють необхідність захисту свого права на вакцинацію проти тих чи інших актуальних для них хвороб. Власне кажучи, це і є основою для демократичної правової держави, коли громадські організації відстоюють свої інтереси перед державними органами влади як представники суспільства. Лише таким чином ми можемо гарантувати, що система буде забезпечувати потреби громадянина. Без активної позиції громадян нічого доброго в країні відбуватися не буде. Тож якщо говорити про досягнення, то головним з них є той факт, що Коаліція існує і продовжує поповнюватися новими учасниками. До її складу входять активні громадські організації , які в різних напрямках відстоюють своє право на вакцинацію і готові об’єднуватися з організаціями які поділяють їхні цінності. Це саме той результат, якого я прагнув, ініціюючи створення Коаліції. В рамках Стратегії імунопрофілактики ми маємо можливість об’єднуватися навколо певної “дорожньої карти”. Не шукати істину в дискусії, а в співпраці робити добрі справи.