Регіональні стратегії з вакцинації: ключ до здоров’я громад
Цього тижня завершився цикл стратегічних сесій з опрацювання регіональних стратегій розвитку імунопрофілактики та планів заходів щодо їх реалізації на 2023-2024 роки, що проходили у восьми областях-учасницях проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я»: Вінницькій, Київській, Одеській, Житомирській, Чернігівській, Чернівецькій, Тернопільській та Івано-Франківській. Учасники сесій опрацьовували національну “Стратегію розвитку імунопрофілактики на період до 2030 року”. Напрацьовані на зустрічах ідеї ляжуть в основу реалізації регіональних стратегій з імунопрофілактики, мета яких – досягнення максимального охоплення дітей та дорослих необхідними щепленнями і підвищення обізнаності населення щодо власного здоров’я та захисту від інфекцій в конкретному регіоні.
Стратегічні сесії об’єднали усіх стейкхолдерів вакцинальної політики в регіонах заради напрацювання спільного плану дій у цій галузі. На заходах були присутні представники МОЗ, ЦГЗ, НТГЕІ, місцевих регіональних центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), а також обласних органів охорони здоров’я та ГС “Коаліція за вакцинацію”. Експерти спільно проводили аналіз наявних в областях ресурсів, необхідних для реалізації національної стратегії з імунопрофілактики, визначали сильні та слабкі сторони поточного процесу імунізації.
Я впевнена, що всі напрацювання робочих груп ляжуть в основу регіональної стратегії і допоможуть якнайкраще впровадити ті інструменти, які сприятимуть досягненню колективного імунітету проти вакцинокерованих інфекцій. Таким чином, населення Одещини буде захищеним від спалахів небезпечних інфекцій, а діти та дорослі з груп ризику не отримуватимуть ускладнення та не помиратимуть через хвороби, яким можна запобігти за допомогою щеплень.
Ганна Лєснікова, кураторка проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я” від ГС “Коаліція за вакцинацію” в Одеській області.
Вакцинація – це захист здоров’я громади! Це найкращий метод боротьби з керованими інфекційними захворюваннями. Не тільки медичний працівник має бути зацікавлений у важливості проведення щеплення вчасно, а й освітяни, соціальні працівники, ГО, релігійні діячі. Ми всі маємо жити в безпеці: це наше право. Наші військові й ППО захищають нас від рашистської ракети. Безглуздо й трагічно загинути від кору або правцю, бо просто не зробив вчасно щеплення. Тож без регіональної стратегії імунопрофілактики не обійтись.
Наталя Гриньова, лікар-імунолог, кураторка проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я” від ГС “Коаліція за вакцинацію” у Вінницькій області.
Стратегічні сесії стали по-справжньому потужними майданчиками для діалогу та залучення фахівців з метою покращення рівня охоплення дорослих та дітей необхідними щепленнями. Тому дякуємо всім організаторам та учасникам за активність, підтримку та вболівання за спільну справу. Адже регіональна стратегія з імунопрофілактики – це ключ до здоров’я громади та її захисту від смертельно небезпечних захворювань, ризик яких під час повномасштабного вторгнення рф зріс. Тож попередження цих хвороб шляхом вакцинації – наша спільна відповідальність.
Проєкт Розбудова стійкої системи громадського здоров’я фінансується американським народом через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується організацією Pact у партнерстві зі Швейцарським інститутом тропічної медицини та громадського здоров’я (Swiss Tropical and Public Health Institute (Swiss TPH)), Оверсіз Стратіджик Консалтінг (OSC), Європейський інститут політики громадського здоров’я – ЄІПГЗ та за участю Шкіл громадського здоров’я Університету Темпл, Університету Дрексель та Федерації охорони здоров’я Філадельфії (Temple/Drexel/HFP), а також громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» на підтримку Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я України.