Опитування фахівців освітньої сфери щодо вакцинації
Для звернення уваги та адвокації рутинних щеплень під час пандемії COVID-19 було здійснено незалежне анкетування фахівців сфери освіти, медицини та батьків дітей щодо рутинних щеплень на час карантинних обмежень. Збір інформації проводився громадською організацією «Батьки за вакцинацію» в рамках спільного проекту з Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні (ВООЗ) при тісній співпраці з Міністерством охорони здоров’я України. Аналіз даних здійснювався фахівцями, які входять до складу Коаліції за вакцинацію.
Опитування фахівців освітньої сфери щодо вакцинації
Відповідно до чинного Наказу №595 від 16.09.2011 (остання редакція від 30.10.2020) Міністерства охорони здоров’я України Календар профілактичних щеплень передбачає захист від 10 інфекційних захворювань, в якому більшість щеплень кожна дитина отримує до 6 років. Відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (Стаття 15. Запобігання інфекційним захворюванням в дитячих закладах) дітям, які не отримали щеплення згідно з календарем профілактичних щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.
В розрізі даної інформації було важливим та актуальним дізнатись думку фахівців закладів освіти (в т.ч. – дошкільних) щодо профілактичних щеплень, необхідності надання інформації про вакцинацію учнями та вихованцями закладів, тощо. З цією метою ГО «Батьки за вакцинацію» розробили анкету, яка передбачала 15 запитань з анонімним опитуванням в мережі інтернет.
Всього в опитуванні взяло участь 16 402 фахівця сфери освіти з усієї країни, за виключенням тимчасово окупованих територій АР Крим та м. Севастопіль. Серед респондентів переважали жінки: співвідношення за статтю «жінки : чоловіки» для даного опитування склало 14 : 1. Середній вік респондентів склав 43 роки.
Більшість респондентів представляли заклади середньої освіти державної форми власності; на другому місці – державні дошкільні навчальні заклади. Решта працюють приватних закладах.
Близько 88% респондентів зазначили, що в їх закладі працює медичний фахівець. При цьому, менше половини фахівців відмітили, що для навчання в їхніх закладах дітям потрібно надавати інформацію про вакцинацію; понад третини зазначили, що це здійснюється за бажанням батьків.
Частина запитань стосувалась висвітлення інформації щодо інфекційних хвороб та вакцинації для учнів та вихованців закладів. Виявилось, що в фактично всіх закладах (97%) закладів учні отримують інформацію щодо інфекційних хвороб в тій чи іншій формі – в межах навчальної програми, з залученням медичного персоналу закладу, а також в якості додаткового навчального матеріалу. Частина закладів, де учні та вихованці отримують інформацію про вакцинацію була меншою (88%); при цьому учні та вихованці менше половини таких закладів розглядають вакцинацію в межах навчальної програми.
Важливим було з’ясувати особливе ставлення фахівців до теми. На думку 69% респондентів вакцинація від інфекційних хвороб є важливою; 23% вагаються з відповіддю і 8% вважають, що це не важливо. Схожа тенденція зі зменшенням прихильності зберігається з приводу потреби проводити просвітницькі заходи в напрямку вакцинації з персоналом, учнями та вихованцями.
Красномовним є відображення знання та ставлення фахівців до Законів України: 50% респондентів вважає відсторонення від занять не щеплених за віком дітей порушеням їх прав.
Опитувальник також містив запитання, які стосувались вакцинації від COVID-19. Згідно відповідей респондентів 89% закладів збирали інформацію серед працівників закладів про бажання провакцинуватись від COVID-19. При цьому відповіді щодо особистого бажання провакцинуватись від COVID-19 розподілився наступним чином:
Коментарі
Оскільки третина фахівців освіти відмітили, що для відвідування їх закладу батьки можуть за власним бажанням подавати інформацію про щеплення, ми хочемо нагадати, що на сьогодні дійсним є Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб», в Статті 15 якого зазначена заборона про відвідування закладів для дітей, якщо дитина не була вакцинована через відмову. Відповідно до Статті 53 Закону України «Про освіту» здобувачі освіти мають право на безпечні та нешкідливі умови навчання, дбайливого ставлення до здоров’я власного та оточуючих. Отже виконання та дотримання Законів України передбачене як для адміністрації закладу, так і для батьків дітей.
Щодо порушення прав дітей про здобуття освіти ведуться спекулятивні розмови. Поточне опитування це підтверджує: половина респондентів вважає, що недопуск невакцинованих дітей до закладів є порушенням прав дітей. У березні 2021 року Верховний суд України підтримав заборону нещепленим дітям відвідувати школи. Доречно навести витяг з Закону України «Про освіту», а саме Статті 9 в Україні передбачені різні форми здобуття освіти.
Більшість освітніх закладів в тій чи іншій формі висвітлюють інформацію про інфекційні хвороби та вакцинацію. Важливо відмітити, що відповідно відповідей респондентів інформація про вакцинацію передбачена навчальною програмою в половині закладів. При цьому 69% фахівців вважає тему щеплень важливою. Поруч з цим, наявність медичних фахівців в закладах дозволяє залучати їх до просвітницької роботи.
В умовах пандемії COVID-19 та підготовки до вакцинації, згідно відповіді фахівців маємо констатувати, що на жаль не всі заклади освіти збирали інформацію про потребу та бажання вакцинуватись від COVID-19. При цьому менше половини викладачів хочуть та вже вакцинувались.
Рекомендації
Відповідно до отриманих відомостей згідно опитування ГО «Батьки за вакцинацію» та фахівці Коаліції за вакцинацію надали короткі коментарі та рекомендації для залучених в освітню сферу зацікавлених сторін:
1) Органам місцевого самоврядування – забезпечити дотримання та виконання Законів України.
2) Департаментам освіти та закладам освіти – передбачати обов’язкове надання інформації стосовно профілактичних щеплень для вихованців та учнів для навчання у закладах, в т.ч. при прийомі до закладу.
3) Органам місцевого самоврядування – з урахуванням діяльності обласних Департаментів охорони здоров’я, мережі регіональних Центрів громадського здоров’я, Лабораторних центрів, медичних училищ та університетів – сприяти залученню фахівців установ до просвітницьких активностей стосовно інфекційних хвороб та вакцинації.
4) Департаментам охорони здоров’я, мережі регіональних Центрів громадського здоров’я – розгляну ти можливість проведення досліджень з приводу знань, ставлення та практики фахівців освіти стосовно щеплень та за необхідності спільно розробити та внести зміни до програм, проводити для фахівців консультацій, тематичних заходів, зустрічей з лікарями.
5) Департаментам освіти та науки, адміністрації закладів – уточнити потреби закладів у вакцинації на основі бажання фахівців вакцинуватись від COVID-19, враховуючи приближення етапу та терміну щеплення освітян згідно Наказу МОЗ України №3018 від 24.12.2020.
6) Вакцинація в Україні є добровільною та безкоштовною. В разі, які фахівці в сфері освіти змінили свою думку чи вагаються щодо щеплень, надзвичайно важливо організовувати зустрічі з лікарями, колегами що вже вакцинувались, тощо.
7) В разі, якщо Ви є фахівцем сфери освіти і змінили свою думку стовоно щеплення, Ви хочете вакцинуватись – зверніться до адміністрації закладу для того щоб з’ясувати, чи можна Вас внести в список на вакцинацію від закладу. В разі, якщо такої можливості немає Ви можете записатись в чергу до сімейного лікаря.