Від сімейних лікарів залежить ставлення більшості населення до вакцинації – Ірина Волошина

27 листопада 2020 року в ІА «Укрінформ» відбувся круглий стіл «Результати першого року впровадження Стратегії імунопрофілактики».  Захід було ініційовано об’єднанням “Коаліція за вакцинацію” за партнерської підтримки Бюро ВООЗ в Україні та МОЗ України. 

Оскільки саме фахівці первинної ланки є тими, хто безпосередньо проводить вакцинацію пацієнтів, ми попросили Ірину Волошину, яка на Круглому столі представляла спільноту сімейних лікарів, поділитися своїм досвідом участі в цьому масштабному заході. Ірина Волошина – PhD, лікар, член правління ГО «Академія сімейної медицини України», член правління ГО “Батьки за вакцинацію” (організації-засновниці “Коаліції за вакцинацію”). На Круглому столі пані Ірина представила програму «Посилення системи громадського здоров‘я в контексті протидії інфекційним хворобам в громадах»  ГО «Академія сімейної медицини України» в рамках Проєкту GIZ GmbH «Зміцнення ресурсів для сталого розвитку приймаючих громад на сході України» кластеру «Перспективи розвитку східних регіонів України», що діє за дорученням уряду Німеччини.

Якими є Ваші враження від участі в Круглому столі «Результати першого року впровадження Стратегії імунопрофілактики»?

 

Я вважаю, що подібні круглі столи з залученням всіх стейкхолдерів потрібно проводити на регулярній основі. Це необхідно для того, щоб формувалася комплексна картина і бачення різних сторін щодо реалізації загальної концепції імунопрофілактики. Адже цю стратегію можна реалізувати лише комплексно. Зібрання різних сторін, зацікавлених в посиленні імунопрофілактики в Україні, і узгодження планів подальшої взаємодії є доцільним для всіх сторін. Воно дає розуміння того, які ланки потрібно посилювати, які перспективи співпраці відкриваються на майбутнє.

 

На Вашу думку, чи національну Стратегію імунопрофілактики буде реалізовано?

 

Звичайно. Скажу більше: її вже було частково реалізовано. Вона реалізується етапно, як це і має бути. Йде адекватний процес імплементації в регіонах, в чому ми, сімейні лікарі, переконалися саме на Круглому столі. Приємно бачити, що цей процес відбувається в різних регіонах України – на жаль, нерівномірно, але відбувається. Зокрема, успіх того чи іншого регіону тісно пов’язаний з формуванням мережі Центрів громадського здоров’я. Тому взаємодія цих Центрів з первинною ланкою є одним з пріоритетних завдань на найближчий час. Також надзвичайно важливою є підтримка влади на місцях: вона дає можливість удосконалювати надання допомоги в контексті імунопрофілактики на первинній ланці. На прикладі представників місцевої влади, які взяли участь в Круглому столі – наприклад, Херсонської держадміністрації – ми побачили дуже суттєвий вплив владних структур на формування та розвиток імунопрофілактики в регіоні, при чому в різних напрямках.

 

Як Ви бачите роль сімейних лікарів в реалізації національної Стратегії імунопрофілактики? 

 

Фахівці первинної ланки медичної допомоги в Україні є основними провайдерами в питаннях імунопрофілактики. Тільки від них залежить ставлення більшості населення до вакцинації. Саме вони формують думку населення з цього питання. Тому адвокаційна роль сімейного лікаря та сімейної медсестри надзвичайно важлива. Необхідно постійно проводити освітні заходи серед медиків для підвищення їх обізнаності в питаннях вакцинації, аби вони потім поширювали ці знання для своїх декларантів.